Erzurum kırmadan su kaçağı tespiti

Erzurum Kırmadan Su Kaçağı Tespiti

Erzurum kırmadan su kaçağı tespiti su tesisatının bulunduğu her alanda görülebilecek olan su kaçağı, sonuçları itibariyle can sıkıcı bir hal alır. Duvar, tavan ya da zeminden sızan su, su kaçağının sonucu olarak ortaya çıkar ve koku, leke, rutubet, sararma, kararma olarak kendini belli eder. Su kaçağının olduğu bölge, bu yukarıda saydığımız işaretler takip edilerek tahmin edilse bile,nokta olarak tam anlamı ile bilinemez. Bu aşamada da devreye, kırmadan su kaçağı tespiti yapan firmalar girer.

Su Kaçağının Nedenleri

Su kaçakları hem temiz hem de atık su borularında meydana gelebilir. Özellikle atık su borularında meydana gelen kaçak parke, zemin ve dolap altlarında biriktiğinde yaşam kalitesini ve sağlığı olumsuz etkileyen durumlara sebep olabilir. Koku, rutubet ve mikrobik durumlar yaşanabilir.

• Su kaçağına neden olabilecek durumların başında, su borusunun kırılma, ezilme, bükülme gibi sebeplerle deformasyona uğraması gelir. Doğal olarak, deforme olan o noktadan su sızar.
• Bir diğer sebep,su borusunun her hangi bir nedenle tıkanmış olmasıdır. Tıkanan borudan su akışı gerçekleşemediği için su kaçağı oluşur.

Kırmadan Su Kaçağı Tespit Yöntemleri

Kırmadan su kaçağı tespiti modern ve teknolojik cihazlar ile son derece kolaydır. Akustik yer dinleme cihazları, kaçak tespit cihazı, test pompaları, kameralı cihazlar, termal kameralar, gürültü kaydedici cihazlar, dijital korelatör, dinleme çubukları, multi korelatör, nem ölçer, izleme gazı cihazı, vb. gibi cihazlar bu alanda kullanılan ekipmanlardır. Bunlardan birkaçını incelersek;

• Akustik yer dinleme cihazı; su borusunda kaçak olan yerde su basıncı farkı oluşur. Bu fark, suyun sesinde değişiklik meydana getirir. Cihazın sahip olduğu mikrofon sayesinde, suyun sesindeki değişiklik kulaklığa verilir ve su kaçağı böylece tespit edilmiş olunur.
• Kaçak tespit cihazı; kaçağın olduğu boru noktasında 50 Hz ile 6 kHz arası sesleri yakalayan cihazdır.
• Nem ölçer; duvara ya da zemine doğru tutulduğunda nem oranını ölçen cihazdır.

Cihazları kullanan firma elemanları bu konuda deneyimli olmalıdır, cihazların sunduğu verileri iyi değerlendirmeleri gereklidir. Yanlış okunan ya da yanlış algılanan veri, hatalı kırımlara sebep olur ki bu da fazladan maliyet ve fazladan zaman kaybı demektir.

Erzurum kırmadan su kaçağı tespiti Konuyla ilgili diğer bir makalemizi buradan okuyabilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. İşaretli Alanlar Gerekli *

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Call Now ButtonBizi Arayın